Jest to energetyczno-manualny masaż pleców, który pozwala na usunięcie blokad organicznych i energetycznych. Polega on na delikatnym masowaniu okolic kręgosłupa przy użyciu oliwki z dziurawca pospolitego, co działa rozluźniająco i relaksująco. Przywraca elastyczność tkanek oraz pobudza meridiany przebiegające wzdłuż kręgosłupa.

Masaż tą metodą stanowi naturalne uzupełnienie leczenia farmakologicznego, kinezyterapii, fizykoterapii i masażu klasycznego stosowanych dotychczas przez lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów.

Metodę tę opracował Rudolph Breuss, naturoterapeuta pochodzący z Bludenz (Austria).

Masaż Breussa wykonuje się zarówno przed, jak i po zabiegach mobilizacyjnych metodą Dorna, a czasem także w odstępach pomiędzy nimi, celem niedopuszczenia do nawrotów „stanów wyjściowych”.

WSKAZANIA DO TERAPII:

  • stany bólowe kręgosłupa
  • wzmożone napięcie mięśniowe
  • zablokowane kręgi
  • leczenie schorzeń aparatu ruchu w obrębie kości krzyżowej
  • usprawnienie procesu regeneracji krążków międzykręgowych

PRZEBIEG ZABIEGU:

W pierwszej części zabiegu stosowane są delikatne techniki o charakterze fizjoterapeutycznym wprowadzające pacjenta w stan szczególnego, głębokiego odprężenia. Jest to masaż pleców, skoncentrowany na okolicach kręgosłupa i poszczególnych jego segmentach. Do masażu używany jest olej z dziurawca zwyczajnego, który systematycznie jest uzupełniany podczas masażu, aby przed drugą częścią zabiegu plecy były wystarczająco natłuszczone. Wzdłuż kręgosłupa nakładany jest pergamin, który działa wówczas jako kondensator. Już po kilku minutach po nałożeniu pergaminu jako kondensatora pacjent może odczuwać bardzo przyjemne ciepło.

Druga część ma charakter bioenergoterapeutyczny, opiera się na bardzo skutecznych technikach magnetyzacji, działających na ciało i umysł. Wykorzystuje tkwiące w nas siły i energię. Wycisza i wręcz usypia. Na koniec pacjent jest stopniowo wyprowadzany specjalnymi technikami ze stanu głębokiej relaksacji.

Olej z dziurawca zwyczajnego

W medycynie ludowej olej ten polecany jest jako środek łagodzący ból kręgosłupa, pleców, lumbago, rwę kulszową oraz reumatyzmie. Olej z dziurawca ma działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwzakrzepowe, rozluźniające i regenerujące,

Uwaga: Olej ten podnosi wrażliwość skóry na światło (reakcje fotouczulające), po zaaplikowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce (dotyczy również solarium).