Metoda Dorna należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od ponad 30 lat stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów oraz lekarzy. Najszerzej rozpowszechniona jest w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Coraz większa ilość terapeutów z krajów europejskich stosuję tę metodę w swoich gabinetach. Świadczy o tym między innymi ogromne zainteresowanie Kongresem metody Dorna, który odbywa się co dwa lata. Metoda ta ma szerokie zastosowanie przede wszystkich przy bólach grzbietu i kręgosłupa, rwach kulszowych i ramiennych, skoliozach , wadach postawy u dzieci i dorosłych oraz przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa.

Według Dietera Dorna wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych spowodowane są zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa powinny być równej długości KKD oraz prawidłowo ustawiona miednica. Z tego powodu badanie i terapia metodąDorna rozpoczyna się od badania i korekcji długości KKD, przede wszystkim ustawienia stawów biodrowych, ustawienia kości miednicy, kości krzyżowej oraz kości guzicznej. Wszelkie funkcjonalne zmiany w wymienionych powyżej stawach mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe ustawienie miednicy co z kolei może być przyczyną przesunięcia (rotacji) poszczególnych kręgów kręgosłupa. W ten sposób może dojść do zablokowań kręgów, ucisku na nerwy obwodowe, przesunieć i wypadnieć „dysków”, zmian napięcia aparatu mięśniowo-więzadłowego co z kolei jest częstą przyczyną powstania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, bólowych. Do rotacji kręgów może dojść na całej długości kręgosłupa. Nieprawidłowo ustawiona miednica może być również przyczyną funkcjonalnych zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. To z kolei może prowadzić do częstych bólów głowy, migren, szumu w uszach, bólów w obrębie twarzy itp.

Zrotowane kręgi są przyczyna nie tylko stanów bólowych w obrębie pleców czy kręgosłupa ale także np. bolesny bark, bóle w obrębie dłoni czy ramion mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowo ustawionych stawach kręgosłupa szyjno-piersiowego (C5-Th1).

Dzięki wieloletnim obserwacjom i badaniom terapeutów metody Dorna zajmujących się również medycyną dalekiego wschodu wiemy , że kręgosłup, jego funkcjonowanie, w ścisłym związku z organami wewnętrznymi oraz meridianami. Przesunięte kręgi mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych oraz meridianów. Także nieprawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne mogą doprowadzić do nawracających problemów w obrębie kręgosłupa oraz zaburzyć prawidłowy przepływ energii wzdłuż danego meridianu.

W tym miejscu należy również pamiętać o stanie psychiczno-emocjonalnym pacjenta, który również ma ścisły związek z kręgosłupem.

Cel:

  • przywrócenie równowagi statyczno-dynamicznej kręgosłupa (uaktywnienie procesów samoleczenia)
  • usunięcie blokad (poprawa ruchomości kręgosłupa i stawów obwodowych)
  • normalizacja napięcia tkanek miękkich (torebka stawowa, mięśnie, więzadła, powięzie) i nerwów
  • przywrócenie harmonii pomiędzy kręgosłupem, organami wewnętrznymi i meridianami (kanały energetyczne)

Przebieg terapii metodą Dorna:

– Wywiad
– Testy terapeutyczne niezbędne do prawidłowej dokumentacji, również postępów terapii,
– Badanie długości KKD i ich korekcja,
– Badanie i korekcja miednicy,
– Badanie i korekcja poszczególnych kręgów począwszy od L5 do C0-C1,
– Korekcja stawów obwodowych,
– Ćwiczenia samopomocy – autokorekcji,

Terapia manualna kręgosłupa metodą Dorna ma szerokie zastosowanie przede wszystkim przy:

 

  1. dyskopatiach
    2. rwach kulszowych i ramiennych
    3. chronicznych bólach kręgosłupa i stawów
    4. skoliozach i wadach postawy u dzieci i dorosłych
    5. bólach głowy i migrenach
    6. bólach w stawach skroniowo-żuchwowych
    7. stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa:
  • chorobach jelit
  • zaburzeniach czynności serca
  • dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego
  • zaburzeniach układu krążenia
  • dolegliwościach żołądka
  • dolegliwościach nerek i pęcherza moczowego
  • zaburzeniach trawienia i zaparciach
  • schorzeniach skóry
  • zaburzeniach ukrwienia podudzi
  • niepłodności i impotencji

Unikalność terapii kręgosłupa metodą Dorna polega na:

  • diagnozie i korekcji położenia miednicy
  • aktywności pacjenta podczas zabiegu – poruszanie kończynami wywołuje ruch mięśni przykręgosłupowych, co ułatwia korekturę poszczególnych krążków

Opis Zabiegu:

Terapeuta robi pomiar długości kończyn dolnych, aby później móc przejść do odpowiedniej korekcji stawów biodrowych, kolanowych i skokowych. Pacjent wówczas leży na plecach i jest proszony o odpowiednie ruchy i oddechy. Gdy ponowna kontrola wskazuje na wyrównanie długości nóg przechodzi się do badania i korekcji kości biodrowych i kości krzyżowej w staniu, z podporem rąk na łóżku. Gdy miednica jest wyrównana, można przejść do badania i korekcji poszczególnych segmentów kręgosłupa. Mobilizacje stawów kręgosłupa wykonuje się zarówno w staniu (dolne części kręgosłupa), jak i w siedzeniu (górne części kręgosłupa).

Korzystając z metody Dorna wykonuje się również badanie i mobilizacje innych stawów, takich jak: stawy skroniowo-żuchwowe, mostkowo-obojczykowe oraz stawy obwodowe: barkowe, łokciowe, nadgarstkowe i międzypaliczkowe.

W zależności od problemu pacjent zostaje poinstruowany o autoterapii (zestaw ćwiczeń korekcyjnych) do wykonywania w warunkach domowych, aby przedłużyć efekt terapeutyczny.

Pierwsza terapia trwa ok. 60 min, każda kolejna ok. 45 – 60 min.
Proszę przynieść ze sobą wygodne spodnie sportowe oraz skarpety.