Choć bóle kręgosłupa dotyczą coraz większej rzeszy ludzi i doświadczają ich  coraz młodsze osoby. niewielu z nas ma potrzebną wiedzę  na temat profilaktyki, niewiele osób ma świadomość, że bez własnej aktywnej pracy nie uzyskają trwałego efektu terapeutycznego. Oczekiwanie, że tabletka przeciwbólowa lub zastrzyk rozwiąże problem z bolącym kręgosłupem jest nieporozumieniem i trzeba to stanowczo powiedzieć. Najczęściej na bóle kręgosłupa, bóle stawów i mięśni pracujemy sami – czasem latami, czasem przez kilka zaledwie godzin… Na szczęście wiele problemów bólem w okolicy kręgosłupa ma charakter odwracalny.

Czego zatem nie lubi nasz kręgosłup?

  • Statycznej,niewygodnej postawy (przykładowo kilka godzin za kierownicą lub przed komputerem, bez przerwy na rozciągnięcie mięśni może spowodować przeciążenia i bóle.)
  • Skróconych, nierozciągniętych mięśni , które upośledzają pracę stawów.  Prowadzi to do ograniczonej ruchomości, zmniejszenia zakresu ruchu w stawie,  podrażnień w tkance łącznej, mięśniowej i okostnej, zesztywnienia i blokady stawu.
  • Braku ruchu ( konieczna jest codzienna aktywność ruchowa o umiarkowanej intensywności ) To nasze lenistwo lub nieświadomość prowadzi najczęściej do problemów. Część z nas uważa, że cały czas się rusza. ponieważ pracuje, i cały czas jest „na nogach” ale to niestety nie wystarcza. Chodzi o ruch celowy, planowy, w którym rozruszacie wszystkie stawy i mięśnie.
  • Braku odpowiedniej ilości snu/ odpoczynku/regeneracji.
  • Stresu

Zwróćmy uwagę, jak wiele z powyższych czynników zależy od nas. Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wielu z nas codziennie dba o swój aparat ruchu?

Na początek zwróćcie uwagę na to:

  • Jak siedzicie? Czy na guzach kulszowych ? (to te 2 kości , które wyczujesz, gdy siedząc na krześle włożysz dłonie pod pośladki) Jak macie ustawiony kręgosłup? Czy dolne plecy są podparte?  Kiedy ostatnio siedzieliście na podłodze? w siadzie skrzyżnym, klęcznym? płotkarskim? Siady tego typu są niezwykle ważne dla ruchomości w stawach biodrowych.
  • Jak stoicie lub chodzicie? czy równo obciążacie prawą i lewą stronę ciała? przód i tył? Jak stawiacie stopy podczas chodzenia? Czy czujecie, że całe ciało jest dobrze podpierane, a stopy pewnie stoją na podłożu? Zobaczcie jak ustawiacie barki – może są napięte i blisko uszu a klatka piersiowa schowana i zapadnięta? Zaobserwujcie w jaki sposób oddychacie.
  • Nasze ciało zostało stworzone do ruchu. Bez niego przestajemy prawidłowo funkcjonować. Nasze stawy będą nam służyć, gdy będziemy systematycznie wykonywać ruchy podtrzymujące ich ruchomość . Nieskomplikowana ale systematyczna praca daje świetne rezultaty.  Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna sprzyjająca kręgosłupowi  to Pilates, Joga, pływanie, a także maszerowanie na świeżym powietrzu.
  • Masaż  to często konieczność dla odżywienia i rozluźnienia mięśni, powięzi i tkanek otaczających staw. Użytecznym przyborem do automasażu jest roler – wałek z pianki ( o różnej twardości, którym możemy masować niemal całe ciało) wtedy wiele możemy zrobić sami. Jednak wizyta u fizjoterapeuty na profesjonalnej sesji masażu lub – w razie potrzeby pakiet zabiegów na ciało pomoże przywrócić równowagę mięśniową i odpowiednie rozluźnienie.