Ból pleców jest jednym z najczęściej występujących rodzajów bólu, dotykającym około 80% dorosłych. Wskutek tego, doświadczają oni trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Jednym z wyjątkowo skutecznych sposobów leczenia tego typu bólu jest stosowanie akupunktury.

Definicja akupunktury

Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczniczych, która skutecznie pomaga w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak migrena, bóle mięśniowe oraz choroby przewodu pokarmowego. Polega ona na nakłuwaniu ciała igłami w wybranych punktach akupunkturowych na całym ciele pacjenta.

Akupunktura jest powszechnie uznawana w medycynie Dalekiego Wschodu za bardzo efektywną metodę leczenia bólu, w tym bólu kręgosłupa. Ma ona wpływ na zarówno centralny, jak i autonomiczny układ nerwowy pacjenta. Najczęściej wykorzystywana jest w celu łagodzenia bólu kręgosłupa, mięśni i stawów.

Akupunktura jest techniką, którą uznała medycyna akademicka i która została zalecona przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców spotyka się u 70% osób, głównie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, i często powoduje przewlekłe lub nawracające objawy. Może przybierać różne formy, od ostrych z promieniowaniem do nóg i pośladków do przewlekłych, tępych. Jego przyczyną jest przede wszystkim napięcie mięśni, ale czasami może być on spowodowany przez narządy takie jak nerki, układ pokarmowy itp.

Wśród najczęstszych powodów bólu pleców znajdują się:

 • Zaburzenia kręgosłupa,
 • Skurcze mięśni,
 • Zwężenie kręgosłupa.
 • Słabe mięśnie brzucha.
 • Znaczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego powodujące ucisk na nerw rdzeniowy,
 • Brak aktywności fizycznej.
 • Siedzący tryb życia.
 • Nadwaga.

Dyskopatie zwykle powstają w wyniku długotrwałego ucisku na kręgi, najczęściej występując w dolnej części pleców lub w okolicy szyi.

Leczenie bólu pleców

Podstawowym sposobem leczenia bólu pleców jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach lekarze mogą również podawać zastrzyki z kortyzonu lub wykonywać zabiegi chirurgiczne.

Akupunktura jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu pleców. Jej zastosowanie na kręgosłup ma ważne znaczenie dla rozluźnienia mięśni i zmniejszenia bólu. Jest uznawana za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia w medycynie naturalnej, dlatego jest także wykorzystywana przez medycynę sportową.

Badania przeprowadzone w Niemczech w 2007 roku wykazały, że akupunktura jest prawie dwukrotnie skuteczniejsza niż inne rodzaje terapii w przypadku bólu dolnej części pleców. Wyniki tego badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie medycznym Internal Archives of Medicine. Wyniki opierały się na badaniu [bólu kręgosłupa lędźwiowego] (https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/024/original/Strony_od_aam04668-15.pdf?1468228403).

Jak wygląda zabieg akupunktury pleców?

Przed wykonaniem akupunktury lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu określenia rodzaju objawów i ich przyczyn. Po przeprowadzeniu badań lekarz ustala diagnozę i wybiera punkty akupunkturowe, które są następnie nakłuwane.

Biorąc pod uwagę fakt, że akupunktura ma na celu przywrócenie prawidłowego krążenia energii w organizmie i wyeliminowanie wszelkich przeszkód w jej przepływie, nie zawsze nakłuwa się plecy. W niektórych przypadkach nakłucia wykonuje się również w obszarach oddalonych od kręgosłupa, takich jak dłonie i stopy, łydki, kolana lub ramiona.

Jakie dolegliwości pleców mogą być łagodzone przez akupunkturę?

W przypadku leczenia bólu pleców, akupunktura jest zalecanym i korzystnym zabiegiem dla pacjentów, którzy cierpią z powodu bólu kręgosłupa, bólu mięśni pleców lub bólu stawów, a także barków. Jest to szczególnie polecane w przypadku takich dolegliwości jak:

 • schorzenia mięśniowo-powięziowe kręgosłupa,
 • stan zapalny stawów kręgosłupa,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa,
 • urazy i bóle pleców spowodowane urazami,
 • różnego rodzaju bóle pleców,
 • zapalenie korzonków,
 • dolegliwości lędźwiowe.