Złamania kości – przyspieszenie gojenia dzięki suplementom diety

Złamania kości to jedne z najbardziej bolesnych urazów, które wymagają długiej rekonwalescencji. Każdy z nas jest narażony na ryzyko złamania, np. podczas upadku, uprawiania sportu lub wypadku samochodowego. Nawet niegroźne wyglądające upadki mogą prowadzić do złamań u osób z osteoporozą. Jednym z najczęstszych złamań jest złamanie kości piszczelowej (Tibia), które występuje szczególnie u dorosłych i aktywnych dzieci. Proces gojenia się takiego złamania zwykle trwa 12-16 tygodni, ale w przypadku komplikacji, które wymagają silnych środków przeciwbólowych, czas rekonwalescencji może się znacznie wydłużyć.

Najważniejsze mikroskładniki odżywcze dla zdrowych kości i szybszego gojenia złamań

Wiele osób uważa, że witamina D i wapń są jedynymi składnikami odżywczymi, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Jednak najważniejszym składnikiem kości jest kolagen, białko tworzące stabilną siatkę. Wystarczająca dostępność mikroelementów, takich jak witamina C, aminokwasy (lizyna i prolin) oraz inne składniki odżywcze, jest niezbędna do produkcji kolagenu i zapewnienia stabilności kości. Niedobór witaminy C i lizyny może prowadzić do porowatych i kruchych kości.

Złamania kości piszczelowej (Tibia) – Czas rekonwalescencji i rola suplementacji

W Instytucie Badawczym dr Ratha przeprowadziliśmy randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym uczestniczyło 131 pacjentów z złamaniem kości piszczelowej (Tibia). Badanie miało na celu zbadanie wpływu suplementu diety zawierającego określone mikroskładniki odżywcze, które wpływają na tworzenie się kolagenu, na czas gojenia się złamania. Pacjenci w wieku od 15 do 75 lat zostali podzieleni na dwie grupy: jedna otrzymywała suplement diety zawierający witaminę C, lizynę, prolinę i witaminę B6, a druga grupa otrzymywała nieskuteczne placebo.

Złamania goiły się szybciej dzięki suplementacji

Wyniki badania wykazały, że złamania goiły się szybciej u pacjentów przyjmujących suplement diety w porównaniu do grupy placebo. Czas gojenia złamania był o trzy tygodnie krótszy w grupie suplementowanej mikroelementami. Ponadto u 25% pacjentów z grupy suplementowanej złamanie całkowicie zagoiło się w ciągu 10 tygodni, podczas gdy w grupie placebo było to obserwowane tylko u 14% osób. Dodatkowo pacjenci przyjmujący suplement diety zgłaszali poprawę ogólnego samopoczucia.

Zdrowy kolagen a proces gojenia złamań – Kluczowa rola mikroskładników odżywczych

Nasze badania dowodzą, że zdrowy kolagen odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie gojenia złamań kości. Stosowanie suplementów diety zawierających mikroelementy, takie jak witamina C, prolin i lizyna, może znacznie skrócić czas rekonwalescencji i poprawić komfort milionów pacjentów, a także zmniejszyć koszty związane z leczeniem złamań.

Skuteczność suplementacji w przyspieszaniu gojenia złamań kości – Dowody naukowe

Warto zauważyć, że suplementacja mikroskładnikami odżywczymi wspomaga i przyspiesza proces gojenia złamanych kości, a stabilizacja kolagenu w kościach odgrywa szczególnie ważną rolę w tym procesie.

Źródło: *J. Jamdar, et al., Journal of Alternative and Complementary Medicine 2004, 10 (6): 915-916