Każdy normalny człowiek porusza się do przodu i nikogo to nie dziwi. Ale chodzenie do tyłu, może wywołać zdziwienie na twarzy nie jednej osoby.

Będąc dziećmi niejednokrotnie chodziliśmy do tyłu bawiąc się tym.  Na tamtym etapie na pewno nie mieliśmy pojęcia jak jest to ważne ćwiczenie dla naszego ciała oraz układu nerwowego.

Specjaliści od obrazowania mózgu, zalecają, aby codziennie wykonać dobrze znane nam czynności w inny, odmienny sposób. Możemy np. zjeść zupę trzymając łyżkę w ręce niedominującej. Sensem tego prostego ćwiczenia, jest oduczenie się powtarzających się nawyków.

Taka prosta rzecz jak pójście do tyłu sprawia, że zmienia się nasza perspektywa. To nowe doświadczenie staje się nauką, a po pewnym czasie rewelacyjnym treningiem dla naszego mózgu.

Od dzisiaj chodzimy do tyłu.

Badania

Badanie opublikowane w magazynie „Cognition” dowodzi, że kiedy chodzimy do tyłu lub wyobrażamy sobie chodzenie tyłem, to nasza pamięć krótkotrwała lepiej przechowuje wspomnienia niż wtedy, kiedy chodzimy normalnie lub siedzimy.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy z Wydziału Psychologii na Harvardzie nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi. Być może ruch do tyłu kojarzymy z przeszłością, a to powoduje reakcję obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć.

Naukowcy zdecydowali się na dalsze badania nad tym zagadnieniem, ponieważ znaleźli połączenia pomiędzy ruchem i pamięcią.

Zaproszono 114 ochotników do wzięcia udziału w sześciu różnych eksperymentach. Uczestnicy obejrzeli grupy obrazów, wideo z zainscenizowanej zbrodni, przeczytali listę słów, następnie mieli pójść naprzód, cofnąć się, usiąść, obejrzeć wideo symulujące ruch do przodu i tyłu. Po przeanalizowaniu wszystkich przypadków okazało się, że uczestnicy eksperymentu – którzy się cofali, myśleli o tym, lub zobaczyli film – potrafili szybciej przypomnieć sobie informacje, które dostali wcześniej w porównaniu z tymi, którzy siedzieli nieruchomo. Efekt lepszej pamięci trwał jeszcze 10 minut po tym, kiedy ludzie przestali się poruszać.

Jak można wykorzystać te badania?

Dr Schacter, jeden z naukowców przeprowadzających eksperyment, uważa, że ruch w tył można włączyć do istniejących metod poprawiania pamięci np. w wywiadzie poznawczym. Ta technika pomaga przywołać świadkom przestępstwa szczegóły towarzyszących wydarzeń.

Przyszłe badania na pewno będą obejmowały takie zagadnienia jak pomoc ludziom z demencją czy osobom starszym i włączenia terapii ruchowej do codziennej opieki. A na razie dr Schacter radzi chodzenie do tyłu od czasu do czasu i sprawdzanie efektu.

W dawnych Chinach praktykowano tę metodę w celu lepszego zdrowia, dzisiaj chodzenie do tyłu zaleca się osobom, które mają problemy z kolanami i tym, którzy chcą poprawić swoją kondycję.

Specjaliści wykazali, że bieganie do tyłu jest większym wysiłkiem dla ciała. Spalamy więcej kalorii oraz mniej obciążamy stawy.

Korzyści z takiego chodzenia jest naprawdę dużo. Zwiększamy koordynację ruchów, poprawiamy koncentrację, synchronizujemy półkule mózgowe. Aktywujemy mięśnie które w wyniku chodzenia do przodu, są mniej aktywne.

Po pewnym czasie zauważamy, że chodząc do tyłu poprawi nam się stabilność oraz poczucie równowagi. Pamiętajcie że, zmysł równowagi znajduje się w błędniku błoniastym, a on znajduje się w uchu wewnętrznym. Dzięki temu ćwiczeniu jesteśmy w stanie wpłynąć na regulację błędnika, a wg. Japończyków również poprawić słuch.

Jak potężne jest to ćwiczenie, niech świadczy fakt, że 

ZROBIENIE STU KROKÓW DO TYŁU DAJE TAKIE SAME KORZYŚCI, JAK TYSIĄC KROKÓW DO PRZODU.

Dla mnie to ćwiczenie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zbudować większą pewność i zaufanie w stosunku do swojego ciała.

Jak ćwiczyć?

Jeśli chcesz zacząć praktykować chodzenie do tyłu, wybierz ustronne miejsce i najlepiej na taki spacer wybierz się z kimś znajomym, żeby uchronić cię przed przeszkodami.
Naukę zacznij od chodzenia do tyłu po dużym okręgu. Stawiaj nieduże kroki i rób to powoli. Nie zamykaj oczu, ale też staraj się nie odwracać głowy do tyłu. Gdy nabierzesz wprawy, to staraj się iść prosto do tyłu na dłuższym dystansie. Nie spinaj się i oddychaj wolno. Kręgosłup prosto, a wzrok wpatrzony przed siebie w dal. Niech ten ruch będzie jak najbardziej naturalny

Możesz chodzić ile chcesz ale na początek proponuje 15-20 min Jeśli masz czas i dobrze się czujesz, to śmiało możesz chodzić nawet 30 minut.

Poziom zaawansowany, to bieganie do tyłu. Udowodniono, że takie bieganie poprawia koordynację, szybkość oraz ochrania stawy. Szczególnie polecane jest jako dodatek dla sportowców oraz osób uprawiających jogging.

Poziom mistrzowski to chodzenie do tyłu z zamkniętymi oczami oraz wchodzenie do tyłu po schodach. Oba warianty są niebezpieczne dla początkujących, bo można bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę.

Źrodło: Harvard Health Publising