Leczenie holistyczne jest często najbardziej efektywnym sposobem wyeliminowania problemów związanych z bólem kręgosłupa. Szybki dostęp do terapii zapobiega przerodzeniu się problemu z kręgosłupem w stan przewlekłego bólu.

Poprzez korektę zaburzeń mechanicznych w systemie mięśniowo-szkieletowym, możemy znacząco zredukować ból i związany z nim stres oraz zminimalizować przyjmowanie leków. Leczenie osteopatyczne często redukuje potrzebę dalszych badań medycznych takich jak zdjęcie rentgenowskie oraz eliminuje potrzebę zabiegów chirurgicznych. Problemy z kręgosłupem stanowią ponad 80% przypadków, z którymi pracuję w gabinecie!

Dobór odpowiedniego sposobu leczenia, ma na celu zminimalizowanie możliwości wystąpienia kolejnych problemów z kręgosłupem. Patrzę na bóle kręgosłupa w kontekście życia pacjenta, a leczenie tego bólu ma na celu usprawnienie wielu apsektów wpływających na zdrowie, takich jak ćwiczenia, postawa, stanowisko pracy, dieta i inne, o tym wiedzą moi pacjenci z którymi przeprowadzam rozmowę wstępną . To wszechstronne podejście ma na celu nie tylko zmniejszenie obecnych dolegliwości bólowych, ale także zapobieganie nawrotom choroby oraz zapewnienie większego potencjału i możliwości organizmu.

Dlaczego tylu ludzi cierpi z powodu bólu kręgosłupa?

Zgodnie z danymi statystycznymi 80% z nas przynajmniej raz w życiu odczuje bóle kręgosłupa. Najczęściej wymienianymi przyczynami są słabe mięśnie, siedzący tryb życia, nadwaga, palenie papierosów, zła postawa oraz czynniki psychologiczne takie jak przewlekły stres czy depresja.
Wielu terapeutów wie jednak, że pominięto tutaj cztery równie ważne przyczyny, a mianowicie:


1. Dysproporcje mięśniowe,
2. Zaburzenia koordynacji mięśniowej,
3. Dysfunkcje stawu krzyżowo- biodrowego,
4. Zaburzenia układu pokarmowego.

Holistyczne spojrzenie na bóle kręgosłupa

1. Dysproporcje mięśniowe

Badania naukowe potwierdzają istnienie zależności pomiędzy czynnikami mechanicznymi a bólem kręgosłupa. W 2002 roku naukowcy Nourbakhsh i Arab wykazali, że dysproporcje w długości, sile i wytrzymałości mięśni zginaczy biodra odgrywają istotną rolę w powstawaniu bólu kręgosłupa. Ponadto wykazali, że różnice ruchomości pomiędzy prawym a lewym biodrem także wpływają negatywnie na funkcjonowanie kręgosłupa. Już w 1964 czeski badacz Vladimir Janda zaobserwował, że słabe mięśnie pośladkowe mogą znacząco wpływać na powstawanie bólów kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne ponieważ oznacza, że pierwotna przyczyna bólu kręgosłupa może leżeć w innych stawach. Z punktu widzenia leczenia osteopatycznego łatwo jest wychwycić takie różnice i o ile nie ma istotnych czynników predysponujących do takich dysproporcji, stosunkowo łatwo je skorygować.

2. Kontrola postawy i koordynacja

Praca mięśni grzbietu musi być skoordynowana z innymi mięśniami, przede wszystkim z mięśniami brzucha. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tych mięśni mózg otrzymuje informacje o otaczającej nas przestrzeni z oczu, uszu i mechanoreceptorów znajdujących się w stawach. Następnie przetwarza te informacje i koordynuje pracę wszystkich mięśni w naszym ciele. Gdy na przykład ktoś nas trąci ramieniem na ulicy, podświadomie i odruchowo korygujemy postawę, tak aby nie upaść. Nasze oczy, uszy i receptory w stawach wysyłają sygnały do mózgu, który z kolei wysyła wiadomość do mięśni, że muszą się napiąć, abyśmy nie upadli. Oczywiście to wszystko odbywa się w ułamku sekundy i nawet o tym nie wiemy. Chyba, że mamy problemy z oczami, uszami lub stawami. Wówczas pojawia się problem z równowagą i koordynacją. Bardzo często zdarza się, że pacjenci po różnego rodzaju kontuzjach oraz pacjenci po zabiegach chirurgicznych z dużymi bliznami, cierpią z powodu braku równowagi i koordynacji. Dzieje się tak dlatego, że mechanoreceptory w naszym ciele, nie przesyłają dokładnych informacji do mózgu. Te mechanoreceptory są głównym składnikiem zmysłu równowagi. Po przebytych kontuzjach, urazach i operacjach przestajemy w pełni wykorzystywać nasze stawy. To powoduje, że wspomniane mechanoreceptory przestają wysyłać odpowiednie sygnały do mózgu, a to osłabia równowagę i koordynację. Terapia polega na reedukacji ciała poprzez ćwiczenia i manualną mobilizację stawów oraz tkanki bliznowatej, co pobudza mechanoreceptory i tym samym poprawia równowagę i koordynację.

3. Dysfunkcje stawu krzyżowo-biodrowego.

Wielu pacjentów odczuwa bóle w górnej części pośladków po jednej stronie. Mimo że nie jest to typowy ból kręgosłupa wielu pacjentów tak właśnie to nazywa. Taki ból często pochodzi ze stawu krzyżowo-biodrowego. Należy jednak rozróżnić ten ból od bólu stawu biodrowego lub otaczających go więzadeł i mięśni. Istnieją na to nieskomplikowane testy ortopedyczne. Jak pokazują badania jeśli staw krzyżowo-biodrowy nie funkcjonuje prawidłowo dwa z mięśni pośladkowych: pośladkowy wielki i pośladkowy średni zostają “wyłączone” co destabilizuje miednicę i może prowadzić do bólu kręgosłupa. Dodatkowo, mięsień najszerszy grzbietu razem z mięśniem pośladkowym wielkim stabilizują staw krzyżowo-biodrowy. Mięsień najszerszy grzbietu przyczepia się do kości krzyżowej, kręgów lędźwiowych i dolnych piersiowych, łopatki, żeber, a swój przyczep końcowy ma na kości ramiennej. W związku z tym jego prawidłowe funkcjonowanie jest uzależnione od ruchomości kręgosłupa, zwłaszcza kręgosłupa piersiowego. Biorąc pod uwagę że wielu z nas godzinami siedzi w pozycji pochylonej nad komputerem, mięsień najszerszy grzbietu zostaje “wyłączony” co może prowadzić do powstawania dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

4. Dysfunkcje narządów wewnętrznych brzucha.

Terapia wisceralna tak nie doceniana.

Narządy wewnętrzne – żołądek, jelita, wątroba i inne organy nazywane ogólnie trzewiami, są przyczepione do kręgosłupa. Kiedy kręgosłup się porusza trzewia również powinny się poruszać. Zdarza się jednak, że z
powodu na przykład zrostów pooperacyjnych ruchomość tych narządów zostaje ograniczona. Wówczas ruchomość kręgosłupa również może zostać ograniczona. Mobilność niektórych segmentów kręgosłupa się zmniejsza a innych wzrasta, co może prowadzić do przeciążeń i urazów. Pacjenci odczuwają bóle kręgosłupa, jednak osteopaci znajdują przyczynę tych dolegliwości w jamie brzusznej. Zrosty w jamie
brzusznej można zredukować poprzez delikatne manipulacje na narządach wewnętrznych. W ten sposób osteopaci zwiększają ruchomość kręgosłupa, zmniejszając możliwość występowania przeciążeń i urazów.

Lekarze z powodzeniem leczą wielu pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa. Jednak w większości skupiają się na objawach a nie na szukaniu i usunięciu pierwotnej przyczyny występowania tych dolegliwości. W gabinecie oferuje indywidualne podejście do pacjenta. Poza stwierdzeniem oczywistych przyczyn jak siedzący tryb życia czy nieprawidłowa postawa ciała, spojrze z bardziej holistycznej perspektywy na Twój problem. Biorąc pod uwagę jak wiele czynników może powodować bóle kręgosłupa należy dokładnie ocenić stan pacjenta. Znam wzajemne relacje pomiędzy mięśniami, tkanką łączną, układem nerwowym, trzewiami i szkieletem. Dzięki temu jestem w stanie leczyć i zapobiegać występowaniu dolegliwości bólowych swoich pacjentów.