Nie od dziś wiadomo, że ból fizyczny i depresja mogą być ze sobą ściśle powiązane. Podczas gdy przewlekły ból pleców może powodować depresję, tak samo depresja może powodować ból pleców. Sytuacja tworzy błędne koło, w którym cierpienie fizyczne pogłębia objawy zaburzeń nastroju, a wynikająca z tego depresja pogarsza odczuwanie bólu.

Dlaczego ból i związane z nim następstwa mają Cię osłabiać i wpływać na Twój nastrój? Pamiętaj, że przewlekły ból powoduje wiele problemów, które mogą prowadzić do przygnębienia, kłopotów ze snem, odczuwalnego stresu czy w efekcie zburzeń nastroju. Osoby cierpiące na przewlekły ból bardzo często wskazują na oznaki depresji, co ma kluczowy wpływ na ich fatalne samopoczucie.

Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują na zależność depresji od odczuwalnego bólu pleców. Im bardziej osoba cierpi, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji. Jeżeli czujesz, że ból pleców wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie, jesteś jedną z wielu osób, które borykają się właśnie z tym problemem.

Musisz wiedzieć, że w rzeczywistości fizyczne cierpienie – bóle ciała, w tym pleców – są częstym objawem depresji. Badania wykazały, że osoby pod jej wpływem odczuwają ból intensywniej niż inni.

Co więcej, i przewlekły ból pleców, i wahania nastroju mogą powodować taki rodzaj psychicznego i fizycznego zmęczenia, który powoduje trudności związane z trenowaniem i wzmacnianiem mięśni rdzenia. Efektem jest nakładanie dodatkowego obciążenia na kręgosłup i narażanie go na zwiększoną podatność na ból, napięcia mięśniowe, a także inne urazy. Dodatkowo osoba, której brakuje ruchu i ćwiczeń, jest częściowo pozbawiona wpływu endorfin (hormonu szczęścia), które odpowiadają za doskonałe samopoczucie.

Należy też wyjaśnić – kiedy twierdzimy, że depresja może powodować ból pleców, nie mamy na myśli bólu „w głowie pacjenta”. Udowodniono, że procesy chemiczne i fizyczne towarzyszące depresji klinicznej mogą przyczyniać się do obecności i/lub nasilenia głęboko odczuwalnego bólu pleców.

Depresja, lęk, negatywne wzorce myślowe, a nawet szczególne cechy osobowości mogą mieć negatywny wpływ na wyniki pacjentów po operacjach kręgosłupa.

Uważa się, że przyczyną jest wpływ czynników psychologicznych na motywację, jakość snu czy zdolność dostrzeżenia poprawy. Wszystko to odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie leczenia czy rekonwalescencji.

Jeżeli czujesz, że Twoje pogarszające się samopoczucie ma związek z odczuwanym bólem pleców, uzyskaj pomoc, zanim objawy się pogorszą. Depresję zapowiadają różne zachowania: uczucie smutku, przygnębienia i beznadziejności, drażliwość, przytłaczające zmęczenie, ale także problemy ze snem, trudności z koncentracją, zaburzenia apetytu, myśli o śmierci lub samobójstwie. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało, gdyż każdy z nich może być wskazówką, jak poprawić swoje samopoczucie i wesprzeć zdrowie.

Właściwe leczenie może pomóc i zacząć cieszyć się życiem!