Złamania kości są jednym z najbardziej bolesnych urazów wymagających długiego okresu rekonwalescencji. Każdy z nas jest jednakowo narażony na złamanie kości w wyniku upadku, uprawiania sportu lub wypadku. Jednak u osób cierpiących na osteoporozę, złamania kości są częstsze, a sam proces gojenia trwa dłużej.

U aktywnych fizycznie dorosłych i dzieci, najczęstszym przypadkiem jest złamanie nogi i zazwyczaj jest to złamanie kości piszczelowej lub goleniowej. Zwykle czas gojenia się złamanej kości piszczelowej wynosi od 12 do 16 tygodni. Wynika to z częstego występowania powikłań wymagających od pacjenta stosowania silnych środków przeciwbólowych.

Powszechnie wiadomo się, że witamina D i wapń są składnikami odżywczymi potrzebnymi zdrowym kościom, które wspomagają też proces gojenia się złamań. Pomijany jest natomiast fakt, że wapń i inne minerały, które przyczyniają się do budowy kości, osadzają się na szkielecie wykonanym z białka kolagenowego. Istotne jest więc posiadanie silnego i zdrowego kolagenu, aby kości mogły się tworzyć i prawidłowo funkcjonować. Zdrowe tworzenie się kości zależy nie tylko od wystarczającej ilości wapnia i witaminy D, ale przede wszystkim od prawidłowego zaopatrzenia w mikroelementy wspierające produkcję kolagenu, do których zaliczymy witaminę C, aminokwasy: lizynę i prolinę oraz inne. Ponieważ organizm ludzki nie może sam produkować witaminy C i lizyny, niedobór tych fundamentalnych składników odżywczych jest wysoce prawdopodobny. W przypadku wcześniejszego deficytu tych mikroelementów, sytuacja pogarsza się poprzez stres związany ze złamaniem.

Instytut Badawczy dr. Ratha przeprowadził randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą i kontrolą placebo, obejmujące 131 pacjentów ze złamaniami trzonu kości piszczelowej. Wiek chorych wahał się od 15 do 75 lat. Pacjenci zostali losowo umieszczeni w dwóch grupach, aby móc ocenić czas gojenia się złamań. Jedna z grup otrzymywała specyficzną mieszankę mikroskładników odżywczych wspomagających zdrową produkcję kolagenu. Ich suplement zawierał witaminę C, lizynę, prolinę i witaminę B6. Druga grupa pacjentów służyła jako grupa kontrolna i otrzymywała placebo (cukier).

Zaobserwowaliśmy, że u grupy pacjentów przyjmujących niezbędne mikroskładniki odżywcze następowało szybsze gojenie się złamań. Ich urazy goiły się w ciągu 14 tygodni, podczas gdy u pacjentów przyjmujących placebo potrzeba było 3 dodatkowych tygodni aby doświadczyć podobnego efektu. Ponadto u 25% pacjentów z grupy otrzymującej suplementację, złamania goiły się już po 10 tygodniach, co stwierdzono u zaledwie 14% pacjentów z grupy kontrolnej. Dodatkowo pacjenci z suplementacją zgłaszali również poprawę samopoczucia.

Nasze badania potwierdzają, jak ważny dla zdrowych kości jest zdrowy kolagen, który odgrywa ważną rolę w optymalnym gojeniu się złamań. Suplementacja konkretnymi odżywczymi może znacznie skrócić czas leczenia i cierpienie pacjentów, a także zmniejszyć obciążenia ekonomiczne dla rodzin pacjentów i służby zdrowia.

Źródło:
* J. Jamdar, et al., Journal of Alternative and Complementary Medicine 2004, 10 (6): 915-916.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *