Ortopedzi alarmują!

Chodziki są niezdrowe. Kanada jako pierwsze państwo zakazało sprzedaży, importu i używania chodzików. Każdy taki sprzęt odkryty w domu zostanie zniszczony. Kanadyjscy lekarze uznali, że chodziki są szkodliwe na kręgosłup maluchów, dzieci często ulegają też wypadkom, jeżdżąc w nich. 

Wielu rodziców, gdy tylko zauważy u swojej pociechy, że ta chce wstać i chodzić, włoży je do chodzika, a to błąd! Chodzik, w żaden sposób nie przyspiesza umiejętności chodzenia i poruszania się oraz utrzymywania równowagi naszego dziecka – wręcz wpływa bardzo negatywnie na cały proces. Skutki używania chodzików mogą mieć wpływ na wadę postawy, skrzywienie kręgosłupa i uszkodzenie stawu  biodrowego.

Także polscy ortopedzi zgodnie twierdzą, że chodzik to niezdrowy pomysł. Lekarze różnią się jedynie w ocenie skutków. Część z nich twierdzi, że efekty mogą być tragiczne – mowa o późniejszych wadach postawy, skrzywionych kręgosłupach i uszkodzonych stawach biodrowych. Inni lekarze uważają, że chodzik jest po prostu tak nienaturalnym urządzeniem, że nie potrzeba żadnych innych argumentów, by wycofać go z użytku.

A oto fragment opinii krajowego konsultanta w dziedzinie pediatrii, z Ministerstwa Zdrowia: Chodziki dziecięce nie powinny znajdować zastosowania w rozwoju chodu u niemowląt. Umieszczanie ich w chodziku może być niebezpieczne dla kręgosłupa dziecka i może mieć niekorzystny wpływ na powstawanie wad postawy. Resort zdrowia odradza zatem używanie chodzików, ale nie zakazuje ich sprzedaży. Dlatego wciąż można kupić je w sklepach – do wyboru, do koloru.

Chodzik wymusza pozycję stojącą u dziecka, co już jest problematyczne. Dopóki dziecko nie jest gotowe, by taką pozycję ćwiczyć, nie należy go wkładać do chodzika. Dlatego lekarze odradzają używanie chodzików. Chodzik hamuje naturalny rozwój ruchowy naszej pociechy, a co najgorsze możemy takiemu dziecku zrobić krzywdę, gdyż  jego mięśnie i kręgosłup nie są jeszcze odpowiednio ukształtowane do chodzenia. Rozwój układu kostnego dziecka i rozwój ruchowy muszą iść ze sobą w parze. Zdrowe dziecko wstaje, kiedy gotowe do tego są jego nóżki i kręgosłup. Chodzik zaburza również rozwój zmysłu równowagi. Ponieważ w nim nie da się upaść, dziecko korzystające z chodzika dużo później opanuje sztukę prawidłowego chodzenia niż ten maluch, który chodzika nie używał. Pamiętajmy, że sposób chodzenia w chodziku, a w sposób naturalny to dwie różne formy poruszania się. Chodzik sprawia, że dziecko zupełnie inaczej stawia stópki – nie stoi na nich całym ciężarem swojego ciała tylko odpycha się swoimi paluszkami. Angażuje mięśnie, które nie są potrzebne w przypadku samodzielnego poruszania się. Pamiętajmy również, że wsadzając dziecko do chodzika ograniczamy mu tym samym możliwość poznawania świata poprzez dotyk, kształt itp. Dziecko nie jest w stanie ocenić prawidłowo odległości w której się znajduje, jest ograniczony pod każdym względem chodzikiem.

Warto pomóc dziecku ucząc go chodzić trzymając go za ręce na tej samej wysokości. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji, gdzie z kolei trzymamy dziecko za rączkę przyciągając ją do swojej wysokości. Może w przyszłości zaowocować to skrzywieniem kręgosłupa.

Dziecko postawi pierwszy krok wtedy, kiedy będzie miało na to ochotę – nie wymuszajmy tego na siłę!

Źródła:
http://www.rmf24.pl/nauka/news-kanada-dzieciece-chodziki-sa-szkodliwe-dla-dzieci,nId,144483


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *